Jedna príhoda z lúčanskej Malej Fatry, 2.-3.5. 2009

Pôvodne som nemal v pláne písať nič k tomuto výletu, ale viaže sa k nemu jedna dobrá príhoda, ktorú by som tu rád opísal.

V piatok večer som striedavo čumel do turistického atlasu a na vlaky.sk, lebo som chcel vymyslieť nejaké vhodné víkendové odreagovanie sa po sviatku práce hanobne oslávenom prácou…

Najvhodnejšou alternatívou vypadnúť niekde mimo civilizácie sa ukázala byť lúčanská časť Malej Fatry. Ráno som pravdaže vstal dosť neskoro, a tak som pri nákupe v Jednote spanikáril a rýchlo schytil len dva litrové Bažanty, aby som stihol vystáť radu a nezmeškal električku na stanicu. Že to bol osud, sa ukázalo až neskôr.

Pri prestupe v Žiline som mal asi 10 minút do odchodu autobusu do neďalekej dedinky Turie. Na stanici som rýchlo kúpil bagetu a pálil som na autobus.

Z Turia som prirodzene mieril na hrebeň, v smere Minčol – Veľká lúka – Grandhotel Partizán. Aby bolo jasné, Partizán je búda/zrub asi 400 metrov vzdialený od lúky, kam som mal po 6,5 hodinách cesty doraziť – teda žiadny nechutne snobský hotel a ani ubytovňa.


>

Spokojne som si vykračoval dlhou dolinou nad Turím, poludňajšie slniečko mi svietilo na cestu, keď ma po hodine napadlo, že dokelu, veď vlastne nemám poriadne zásoby žrádla na jeden a pol dňa, veď som si v tej Žiline stihol kúpiť len jednu bagetu a Milu a okrem toho mi ostávali nejaké dva rožky a jedna cibuľa…no a to pivo samozrejme. Uvažoval som, ako vyriešiť túto neriešiteľnú situáciu. Ako som tak rozmýšľal, zožral som ešte aj tú bagetu a tým pádom sa moje zásoby znížili asi na polovicu.

Hore na Minčole ma napadlo, že skúsim o hodinku ďalej zbehnúť z hrebeňa na Martinské hole a kúpim v hoteli nejaké varené klobásy alebo tak a tým pádom som zachránený. Potom som sa chcel bleskurýchle vrátiť na hrebeň a mastiť čo mi sily stačia, aby som do cieľového zrubu Partizán dorazil ešte pred zotmením – veď som ani poriadne nevedel, kde to je.

Keď som dorazil dole do hotela na Martinských holiach, už bolo čosi po piatej. Hneď som na tlupu ľudí stojacich pri bare vyrukoval s otázkou o klobásach na cestu a dvaja chlapci ma začali spovedať odkiaľ som sa tam vzal a kam mám namierené. Ukázalo sa, že veselí martinskí mládenci – Matej a Tomáš – Grandhotel Partizán dôverne poznali a pokračovať v ceste mi veľmi neodporúčali, veď bolo už dosť neskoro a vôbec, načo sa trepať naspäť na hrebeň, vonku riadna kosa… Namiesto toho mi pri prípitku ponúkli alternatívu prespať v inom tiež verejnom zrube, ktorý sa nachádzal v lese asi pol hodinu od hotela a kde mali už údajne prichystané hody v podobe kopy žrádla a rozličných nápojov. Nuž nedal som sa dvakrát prehovárať, svoj pôvodný plán som poslal do hajzla, reku však treba brať čo život dáva, nie? V telke pri bare práve fičal mizerný hokej s Čechmi, ktorý nám našťastie nedokázal znechutiť nápoje a historky z hôr a z rybačiek, no urýchlil náš presun do superluxusného a parádne vykúriteľného zrubu učupeného v strmom svahu v hore. O takýchto zruboch sa veru na hikingu nedočítate 😉

Ďalší program večera prebiehal podľa tradičného scenára pri domácich klobásach, ovocných nápojoch a prostonárodných piesňach. Veru, dobre sme pooslavovali. Po absolvovaní celej procedúry sme padli na karimatky ako podťatí a ráno nás slniečko omylom trošku dlhšie muselo prehovárať, že už je deň. >

Touto cestou pohostinných chalanov pozdravujem a dúfam, že sa ešte dakedy stretneme na zrube a budem sa im môcť odplatiť.

Niekedy aj vlastná nedbalosť, nedostatok žrádla, pitia, či zdravého rozumu, prinesie príhody, aké sa stávajú len pri náhodných stretnutiach. A možno nie sú až také náhodné, veď vandrácke chodníčky sú nevyspytateľné…

Horám zdar!

Like This!

Share

Reklamy
This entry was posted in zo stredného Slovenska and tagged . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s