Nízkotatranská stíhačka – alebo…

…toto už nie je hovno. Extrémne úkazy v prírode očami kontrolóra.

Už si presne nepamätám, komu to prvému ruplo v bedni. Či Radovi, či Mišovi. Isté je, že tento výplod som z ich úst poprvýkrát započul tuším v roku 2008 na jednej z tradičných akcií nášho veleslávneho TK Filozofu. Teda nápad uskutočniť alebo zorganizovať nonstop prechod celého hrebeňa Nízkych Tatier z Telgártu až na Donovaly.

Rado druhý zprava, Mišo s vlajkou – týmto môžte po akcii zasielať prípadné účty za umelé kĺby

Zadefinujme si slovo “nápad”, aby sme pochopili, ako veci v živote človeka buď zanikajú, alebo sa ďalej vyvíjajú. “Nápad” je myšlienka formulovaná slovom, v mysli alebo ústne, ktorá sa bez uskutočnenia stáva abstraktnou sračkou nehodnou spomenutia a daromnou vyslovenia.

Alebo ako by povedal rusínsky predák a karikaturista Fedor Vico:

Nápad s Nízkotatranskou stíhačkou však neodplynul v premenách prípivných slovných zvratov a náchniapných vzletmých ilúzií. Rado ho spomenul Ľubovi z Hikingu a Marmoťákom, ktorých myšlienka šialeného pochodu oslovila a tak sa začala spolupráca smerujúca k realizácii dnes už obľúbených turisticko-bežeckých pretekov.

Tento rok sa Stíhačka konala už po tretíkrát. 100-kilometrovú vzdialenosť a 5500 m prevýšenia si 9. júla opäť prišlo vychutnať 50 dvojíc.

Naša kontrolno-organizačná úderka zložená prevažne z členov TK Filozof bola strategicky vyslaná na predposledné stanovisko na 90-tom kilometri do Hiadeľského sedla. Rado sem tento rok vyslal seba a tím (ja, Eva a Aďa), ktorý mal odolať prípadnému slovnému náporu, čo je táto akcia vôbec za výmysel a vydržať v stave mobilizácie po celú noc bez fyzického podľahnutia jazyku lahodiacim nápojom.

KS 6 – Hiadeľské sedlo

Pred príchodom prvých pretekárov bolo potrebné vyznačiť lesný zostup z Prašivej, kde  vraj po minulé roky poblúdili niektorí účastníci, zostupujúci daným úsekom prevažne v noci. Na stromy boli osadené pásky s nápismi, ktoré upozorňovali na bohatstvo medvedej zveri v okolí.

Na kontrolné stanovisko sme pripravili taktiež košíček s vtipmi na rozveselenie, ktoré si pretekári mohli pri kontrole vytiahnuť, ak im ešte ostala štipka energie na pousmiatie sa.

Presne o 20:14 sa na naše stanovisko nadsvetelnou rýchlosťou prihnali obhajcovia minuloročného víťazstva Jozef Homola a Štefan Daňo. Na našom stanovisku si dali podľa ich slov “dlhšiu” prestávku, čo znamenalo zhruba 7 minút z drahocenného pretekárskeho času.

Víťazná dvojka v Hiadeľskom sedle a vtip pre parťáka pred zdolaním záverečného úseku.

O pol hodinu galaktickou rýchlosťou dofrčala druhá dvojica: Matej Fabšík a Matúš Vnenčák. Z košíčka si vytiahli nasledovný vtip:

Topí sa Anča v rybníku a vreští na ratu.
 Začuje ju neďaleko idúci bača a pýta sa:
 “Anča a kefovať vieš?”
 “Viem, bača, viem, len ma vytiahnite”.
 Bača sa otočí a odchádzajúc ponad plece zakričí:
 “Vidíš, Anča, vidíš, plávať si sa mala učiť!”

Matej Fabšík a Matúš Vnenčák

Čo sa týka tých vtipov, museli sme ich neskôr v noci stiahnuť z obehu. Zistili sme totiž, že s pribúdajúcim časom a únavou prichádzajúcich dvojíc akosi prestávajú byť vtipné, ba skôr vyvolávajú isté znechutenie.

V neskorších hodinách k nám prichádzali dvojice v rôznom štádiu psychického i fyzického vyčerpania. Bolo to po tej štreke úplne pochopiteľné. Hodenú šabľu či krátke odpadnutie účastníci našťastie rozdýchali. V rámci súťažiacich dvojíc bola situácia častokrát taká, že jeden člen mal už toho plné zuby a bol na pokraji vysilenia a druhý, ktorý bol na tom lepšie, sa ho snažil rôznorako povzbudzovať a dohovoriť mu, aby to spolu doklepali v nasadenom tempe až do cieľa.

Preto na jednej strane padali hlášky ako: “Nezaspávaj!”, “Nesmieme stvrdnúť!”, “Nesadaj si!”, “Nespoznávam ťa!”, “Ten kúsok už prejdeš!”, “Poď nech už skončíme tieto vyje..né, skur..né preteky!”

A na druhej zas hlášky: “Len na chvíľu si sadnem.”, “Prehrial som sa.”, “Toto je poslednýkrát.”, “Už nikdy v živote sa na takúto chujovinu nedám nahovoriť.”, “Ešte chvíľu počkaj.”, “Sadni si.”, “K..va do pi.. po..banej aj s tým!”, “Do pi..”, “K..va”, “Ja to je..m už toto.”,”Ko..tské preteky!”

Účastníci mali aj rozličné nároky na občerstvenie, ktoré sme nie vždy mohli pokryť. Jedni pýtali chemikálie, iní si dali jeden hryz z horalky, ďalší si dal hruškovicu do čaju, iný si dal suchý rožok a nadránom ktosi pýtal aj chleba.

jedna z tých veselších dvojíc

Uprostred noci jeden účastník zahlásil: “Ja som teraz taký plný chemikálií, že keby si pri mne škrtol zápaľkou, tak buchnem.”

Nadránom Rado vytiahol píšťalu a začal hrať tematický terchovský nápev: Keby moje nôžky, nechodeli vŕšky, vedeli by tancovať.

Keď sa rozvidnievalo, spomenul som si, ako mi raz jeden starší obyvateľ obce Vyšná Boca povedal: “Za rána za rosy dobre sa kosí.” Tak som si pomyslel, že sa už dúfam žiadny z posledných prichádzajúcich pretekárov neskosí. A veru, nestalo sa. Klobúk dole, česť a sláva všetkým čo prešli trasu až po Donovaly.


V cieli (kategória muži): zľava Matej Fabšík – Matúš Vnenčák (2. miesto – celk. čas 16 h. 36 min.), Jozef Homola – Štefan Daňo (1. miesto – celk. čas 15 h. 52 min.!!!), Tomáš Ignačák – Rudo Kapusta (3. miesto – celk. čas 17 h.)

V cieli (kategória zmiešané dvojice): Zľava Silvia Jahnová a Milan Cigler – (3. miesto), Martin Pohanka a Božena Kováčová (1. miesto), Jiří Hrubeš a Renata Linhartová (2. miesto)

Pamätám si, ako raz Rado po absolvovaní svojho prvého takmer sto-kilometrového pochodu – Trnavskej stovke, povedal: “To bolo hovno.” Vysloviť verdikt je jedna vec, posunúť hranicu do vyšších sfér zas druhá. Tak tu máme stíhačku. No a prečo vlastne? Chceme sa zničiť, vyhrať, prekonať svoje hranice, prekročiť svoj vlastný tieň, zmerať svoje limity, aspoň niečo v živote dokázať? Ostaňme radšej pri zemi a pochybovačom spolu odkážme:

Zóny pohodlia sú mäkko vyčalúnené rakvy. Ak v nich zostanete, zomriete. (Stan Dale)

Ivo (KS6), Aďa (súťažiaca), Robo (KS2), Rado (KS6)

Like This!

Reklamy
This entry was posted in zo stredného Slovenska and tagged . Bookmark the permalink.

1 Response to Nízkotatranská stíhačka – alebo…

  1. Srnkatrnka píše:

    pekne napisane Ivo

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s